Każdy produkt by móc być sprzedanym musi zostać rozprowadzonym i zaoferowanym odbiorcom przez handlowców. Tychże handlowców można podzielić na dwa typy: przedstawiciela handlowego oraz przedstawiciela regionalnego.
W zasadzie są to podobne stanowiska z tym że przedstawiciel regionalny jest adresowany do kontaktów z odbiorcami hurtowymi w określanym terenie, podczas gdy przedstawiciel handlowy ma kontakt z niemalże ostatecznym klientem.
Praca jako przedstawiciel regionalny jest ciężka, jednak gdy się lubi swoją pracę, a przede wszystkim ceni towar jaki się sprzedaje, wówczas może to być praca lekka. Istotnym jest fakt, by sprzedawany towar lub usługa była nie tylko całkowicie znana przedstawicielowi, ale także by była przez niego lubiana.
Nie ma nic gorszego niż sprzedaż produktu co do którego samemu nie ma się przekonania. Hurtownik, który przecież też jest handlowcem niemal od razu wyczuje taką osobę i z góry można założyć, że nie dojdzie do transakcji. Istotne jest, by przedstawiciel regionalny był szczery.
Niestety każde kłamstwo lub niedomówienie dość szybko zostanie wyłapane. Tak jak wcześniej wspomniano, na tym stanowisku handlowiec styka się z innymi handlowcami, stąd wszelkie sztuczki psychologiczne, które można stosować z niezaznajomionym klientem, tutaj po prostu się nie udadzą.